Noční fotografie bude mít vždy své kouzlo, ať už se jedná o fotografie budov, které jsou snímány na rozhraní dne a noci, aby bylo lépe vidět do jejich interieru, světel od jedoucích aut, nebo hvězdné noční oblohy.
Měsíc Brno Špilberk Altán; Canon EOS 5D 50mm f 11 ; Foto: Jakub Sotolář
Pro začínající fotografy je noční fotografie poutavá především z důvodu používání delších časů, kdy dojde k prohloubení znalostí osvitu a s tím související lepší pochopení principu kresby světla. Po setmění vznikají díky pouličnímu osvětlení stíny a světla tam, kde se přes den nenachází. Vaše nejbližší okolí tedy vypadá jinak, než ve dne a má úplně jinou atmosféru.
Každému, kdo dosud nezkusil noční focení toto doporučuji vyzkoušet. Jednak lépe pochopíte, že bez stativu se mnohdy neobejdete i během dne, naučíte se lépe zvládat expoziční rozdíly a v neposlední řadě sami uvidíte, že dobrá práce s časem v manuálním režimu má ve fotografii opodstatnění – pochopitelně nejen při nočním focení.
Brno panorama; Canon EOS 5D obj.70-200mm f 2,8 ; Foto: Jakub Sotolář
V tomto miniseriálu noční fotografie se pokusím postupně shrnout pár základních rad a postupů, bez kterých se během fotografování v noci neobejdete.
U táboráku v Zubří na Moravě; Canon EOS 5D obj.50mm f 1,4; Foto: Jakub Sotolář
V příštím díle se zaměřím na fotografování měsíce, v jakém čase jej fotit, jaké vybavení k tomu použít, jaké nastavení foťáku zvolit a na co si dát pozor. Spoustu zajímavostí se dočtou fotografové začátečníci, ale i ti, co už mají letité zkušenosti.
Autor článku: Jakub Sotolář
(fotograf, lektor fotografických kurzů a workshopů)
Naučte se fotit noční město na našem workshopu.